Pielooszki

Współczesne pieluszki wielorazowe.

Pieluszki wielorazowe we współczesnym świecie znów wracają do łask. Po latach zachłyśnięcia się ideą jednorazowości chętnie wracamy do produktów używanych wielokrotnie, z materiałów przyjaznych człowiekowi i środowisku oraz wytrzymujących znacznie dłużej niż jedno użycie. Lubimy otaczać się rzeczami naturalnymi i pięknymi, z którymi obcowanie sprawia nam przyjemność. Gdy rodzi się dziecko zapewniamy mu wszystko, co najlepsze, ucząc się bezpiecznej i zdrowej pielęgnacji. Dlaczego warto na nowo spojrzeć na pieluchowanie wielorazowe? Powodów, które mogą przekonać nas do pieluszek wielorazowych jest wiele. Pozwólcie więc, że przytoczymy kilka z nich.

1. Pieluszki wielorazowe są zdrowe dla skóry dziecka.

Współcześni rodzice coraz więcej uwagi poświęcają odpowiedniemu doborowi produktów otaczających ich rodzinę. Dotyczy to zarówno wystroju wnętrz, aranżacji ogrodów, wyboru codziennej diety jak i ubrań dla całej rodziny. Lubimy tkaniny miłe w dotyku i przewiewne, a buty miękkie i wygodne. Dlaczego więc nie przenieść tej zasady także na pieluszki?

Pieluszka wielorazowa to najczęściej naturalny materiał chłonny wraz z oddychającą częścią wodoodporną. Odpowiednie zestawienie materiałów sprawia, że pupa naszego dziecka pozostaje zdrowa, nie narażona na szkodliwy wpływ substancji chemicznych oraz zachowuje odpowiednią temperaturę nawet w upalne dni. Powszechnie stosowany w pieluszkach jednorazowych poliakrylan sodu zamienia wilgoć w żel, który skutecznie blokuje przepływ powietrza. Coraz więcej mówi się o groźbie przegrzewania jąder u małych chłopców, co może być tragiczne w skutkach w ich dorosłym życiu. Wysoka temperatura i wilgoć to również środowisko sprzyjające namnażaniu się bakterii. Częste zmiany pieluszki połączone ze stosowaniem naturalnych i przewiewnych materiałów pomagają skutecznie przeciwdziałać zapaleniu układu moczowego u dziecka.

2. Pieluchowanie wielorazowe to rozwiązanie przyjazne środowisku.

W ciągu trzech lat pieluchowania jesteśmy w stanie zużyć nawet 7 tys. pieluszek jednorazowych. Zużyta pieluszka waży ok. 200g, czyli po jednym dziecku pozostaje ok. 1400 kg śmieci z samych pieluszek. Całkiem spora góra, prawda? Duża i trwała, skoro pieluszka jednorazowa rozkłada się ok. 200 lat. A gdyby tak każdy z nas musiał składować te śmieci na swojej działce?

Pieluszki wielorazowe po użyciu pierzemy, suszymy i znowu wracają do obiegu. Tym samym ograniczamy potrzebę wytwarzania kolejnych pieluszek. Choć na produkcję jednej pieluszki wielorazowej zużywa się więcej wody niż na produkcję pieluszki jednorazowej, biorąc pod uwagę sumaryczne ilości szala szybko przechyla się na korzyść pieluszek wielorazowych.

3. Stosowanie pieluch wielorazowych jest łaskawsze dla domowego budżetu.

Jak już wspomnieliśmy trzy lata pieluchowania dziecka to ok. 7 tys. zużytych pieluszek jednorazowych. Ich ceny znacznie się od siebie różnią, jednak za każdym razem są to pieniądze jakby wyrzucone do śmieci. Nie ma możliwości odzyskania z nich nawet części zainwestowanych środków.

Kupując nowe pieluszki wielorazowe i użytkując je we właściwy sposób możemy mieć pewność, że część włożonych w nie pieniędzy odzyskamy, odsprzedając je na pieluchowych bazarkach lub wykorzystując przy kolejnym dziecku. 

4. Codzienne wybory mają znaczenie, także w przypadku pieluszek.

Świadome decyzje zakupowe kształtują rynek. Wystarczy spojrzeć na bogactwo produktów wegetariańskich w marketach: jak bardzo zmieniło się to w ostatnich latach. Producenci dostosowują oferty do naszych potrzeb, jeśli więc będziemy szukać tkanin z certyfikatami czy pieluszek od polskich producentów, takie będą się pojawiać w ich ofertach.  Poprzez swoje wybory mamy wpływ na powstawanie nowych miejsc pracy czy ekologiczność procesów wytwórczych, warto mieć to na uwadze układając listę zakupów.

5. Pieluchy wielorazowe są piękne i estetycznie wykonane. 

Rodzice stosujący pieluchowanie wielorazowe często podkreślają, że w natłoku codziennych obowiązków miłe oczom pieluszki sprawiają im radość. Pieluszki wielorazowe mają specjalnie zaprojektowane wzory, które cieszą oko najbardziej wybrednych. Coś dla siebie znajdzie także tata maluszka, jak choćby pielucha wielorazowa z motywem ulubionego zespołu muzycznego, piłkarskiego czy taka z logo gry komputerowej. Kupić możemy również pieluszki szyte z kwiecistej wełny, pieluszki z kieszonkami czy naszywkami, a nawet pieluszkowe spódniczki czy ogrodniczki. Wybór wzorów i kolorów jest olbrzymi, ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Na temat pieluchowania wielorazowego krąży wiele mitów. Często są one podtrzymywane i powielane przez koncerny czerpiące duże zyski ze sprzedaży pieluszek jednorazowych. Postaramy się opowiedzieć Wam o kwestiach, o które pytacie najczęściej.

  • Prasowanie: Pieluszek wielorazowych nie prasujemy. Prasowanie spłaszcza włókna tkaniny, przez co chłonie ona gorzej. Odpowiednie pranie pieluszek wielorazowych powoduje skuteczne pozbycie się większości bakterii.
  • Gotowanie: Współczesne pralki i stosowane w nich środki piorące pozwalają na uzyskanie odkażenia pieluszki bez potrzeby wygotowywania jej. Właściwy proszek do białego oraz temperatura 60 stopni Celsjusza skutecznie zabija bakterie i powoduje, że pieluszka wielorazowa jest czysta i higieniczna.
  • Suszenie: Pieluszki wielorazowe suszymy tradycyjnie na suszarce stojącej bądź w suszarce bębnowej. Zupełnie tak, jak suszymy pozostałe ubrania. Nie wystawiamy ich jednak na długotrwałe bezpośrednie działanie słońca ani nie suszymy na kaloryferze.
  • Nieczystości stałe: Dziecięcej kupki mlecznej nie trzeba spłukiwać na bieżąco, wystarczy wypłukać w pralce. Kupki stałe strzepujemy do toalety. Jeśli zdarzy nam się kupka rzadsza, możemy ją spłukać do odpływu silnym strumieniem wody (np. bidetką) lub stosować papierki do wyłapywania kup. Taki papierek razem z nieczystościami wrzucamy bezpośrednio do wc.
  • Przechowywanie brudów: Zabrudzone pieluszki wkładamy do miski/kosza lub worka PUL i przechowujemy maksymalnie 3 dni. Worek czy kosz należy pozostawić otwarte, co zapewnia lepszą cyrkulację powietrza i paradoksalnie ogranicza wydobywanie się nieprzyjemnych zapachów.
  • Wielkość pieluszki wielorazowej: Odpowiednio dobrana pieluszka wielorazowa nie krępuje ruchów dziecka, nie tworzy efektu “wielkiej pupy”, a przy tym zapewnia nam wystarczającą chłonność. Ogrom krojów pieluszek wielorazowych i rodzajów materiałów stosowanych do ich uszycia pozwala na wybranie opcji najbardziej odpowiadającej całej rodzinie.

Podsumowując:

Pieluszka wielorazowa w dzisiejszych czasach to zdrowy i modny sposób pieluchowania dziecka. Wygląda jak majteczki, ubiera się wygodnie a noszenie jej jest wygodniejsze dla delikatnej skóry dziecka. Aby zacząć swoją przygodę z pieluszkami wielorazowymi można po prostu kupić pierwszą pieluszkę, kierując się opisem produktu. Można również wypożyczyć zestaw pieluszek wielorazowych (w opcji bezpłatnej bądź płatnej) i spróbować wielu modeli i systemów pieluchowania wielorazowego. Kolejną opcją jest skorzystanie z usług doradcy pieluchowania wielorazowego, który wprowadzi nas w świat pieluszek wielorazowych, pokazując odpowiednie produkty i instruując krok po kroku. Wielopieluchowanie polecamy każdemu i gwarantujemy, że na jednej zakupionej pieluszce się nie skończy. Czas mija szybko i ani się obejrzycie, a wejdziecie w kolejny rodzicielski etap, z żalem przekazując dalej swój pieluszkowy stosik.


Paulina Pytel – Rozczochrana Mama, Certyfikowany Doradca Pieluchowania Wielorazowego

Dodaj komentarz